Z ostatniej chwili

Łąki w płomieniach

Polub nas!
Wojciech Siółkowski(opr. Karol Pasieka) 10.03.2016 0 komentarzy

Funkcjonariusze z Referatu VI we wtorek 8 marca patrolowali rejon Wyspy Sobieszewskiej. Około godziny 13:40, gdy jechali ulicą Przegalińską, zauważyli na pobliskiej łące płomienie. Paliły się suche trawy.


Za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Prewencją mundurowi powiadomili Straż Pożarną. Kwadrans później na miejsce dotarli ratownicy z OSP Świbno oraz OSP Sobieszewo. Rozpoczęła się akcja gaśnicza, która trwała niespełna pół godziny.

Na obszarze około dwustu metrów kwadratowych pogorzeliska strażacy zlokalizowali kilka miejsc zarzewia ognia. A zatem najprawdopodobniej były to świadome podpalenia.

W podobnej akcji ten sam patrol Straży Miejskiej uczestniczył w czwartek 3 marca, około godziny 17:00. Także z ulicy Przegalińskiej mundurowi dostrzegli płonące suche trawy. Na wezwanie naszych funkcjonariuszy interweniowali strażacy z OSP Sobieszewo. Również w tym przypadku stwierdzono, że ktoś podłożył ogień w kilku miejscach i że najprawdopodobniej było to świadome podpalenie.

Niestety, każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się wypalanie wyschniętych traw oraz nieużytków rolnych – proceder niebezpieczny i zagrożony wysokimi karami.

Pożary niszczą środowisko, mogą mieć groźne konsekwencje dla każdego z nas, a na dodatek nie przynoszą nikomu niczego dobrego!

Ustawa o ochronie przyrody przewiduje dla sprawców podpaleń grzywny do pięciu tysięcy złotych. Jeśli pożar będzie stanowił zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia, trzeba liczyć się z karą od roku do 10 lat więzienia. Rolnikom, którzy nie przestrzegają zakazu wypalania traw grozi utrata części dopłat bezpośrednich.

Udostępnij artykuł innym

Dodaj opinię

Reload Image
Wpisz kod *:

Przeczytaj także

Mistrzowie parkowania

45 zdjęć
metropolia.info

Newsletter

NaSygnale.info © 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: GlobalVanet • Mechanika serwisu: CEE Partners