Z ostatniej chwili

Płonęła turbina wiatrowa. Co przyczyną?

Polub nas!
GB/KG 04.07.2017 0 komentarzy

Ustaleniem przyczyn pożaru zajmuje się producent turbiny wiatrowej, która spaliła się w Kopaniewie. Turbina jest wciąż na gwarancji, inwestor zgłosił także szkodę do ubezpieczyciela.

Sygnał na temat pożaru jednej z turbin wiatrowych, które działają na Farmie Wiatrowej Lotnisko w Kopaniewie (gmina Wicko) trafił do strażaków w czwartek 29 czerwca około godziny 22.30. Zabezpieczono teren w pobliżu turbiny, nie udało się jednak ugasić gondoli, bo wszystkie jej elementy uległy zniszczeniu.

Zniszczona w ramach pożaru turbina to urządzenie Alstom ECO 110 o mocy nominalnej 3 Mw, na terenie otwartej w 2015 roku Farmie Wiatrowej Lotnisko działa jeszcze 29 takich turbin. Inwestorem farmy, która w chwili otwarcia była największym takim obiektem w Polsce, jest spółka PGE Energia Odnawialna.

Inwestor bierze pod uwagę dwie potencjalne przyczyny pożaru wyładowanie atmosferyczne lub awarię urządzenia.

- Turbina została poważnie zniszczona i najprawdopodobniej nie będzie możliwa jej dalsza eksploatacja. Szkoda zostanie zgłoszona do ubezpieczyciela. W związku z tym, że turbina jest nadal na gwarancji i podlega umowie serwisowej GE/Alstom, spółka pozostaje w stałym kontakcie z dostawcą. Jego zadaniem zabezpieczenie terenu, ocena przyczyn pożaru i stanu turbiny. Prace będą prowadzone przy wsparciu i kontroli PGE EO - informuje Michał Kucaj, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna.

Budowa Farmy Wiatrowej Lotnisko kosztowała prawie 520 mln złotych.

Udostępnij artykuł innym

Dodaj opinię

Reload Image
Wpisz kod *:

Przeczytaj także

Mistrzowie parkowania

45 zdjęć
gwe24.pl

Newsletter

NaSygnale.info © 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: GlobalVanet • Mechanika serwisu: CEE Partners