Z ostatniej chwili

Policja ostrzega: oszuści grasują!

Polub nas!
KWP Gdańsk / KG 09.11.2017 0 komentarzy

Coraz więcej podejrzanych telefonów do starszych ludzi.

Tylko wczoraj oszuści działający tzw. metodą „ na policjanta” próbowali wyłudzić pieniądze od kilku starszych sopocian. Do 80-latka zadzwonił fałszywy policjant i poinformował, że w pobliżu miejsca zamieszkania seniora znajdują się przestępcy, którzy wiedzą o jego majątku w domu i chcą go napaść. Podobny telefon odebrał także 75-letni mieszkaniec Sopotu. Czujni seniorzy nie dali się oszukać, nie uwierzyli, że dzwonią do nich prawdziwi policjanci i dzięki temu nie stracili swoich oszczędności. W innym przypadku 98-latka odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za dostarczyciela poczty. W trakcie rozmowy mężczyzna zaczął wypytywać seniorkę o pieniądze, jakie posiada i dokładny adres zamieszkania. Kobieta wykazała się czujnością, nie chciała dalej kontynuować tej rozmowy i o wszystkim powiadomiła bliskich.

W ostatnim czasie czujni seniorzy otrzymali także telefony od osób podających się za policjantów, którzy informowali, że ich konta bankowe są zagrożone.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach! NIGDY też nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Przypominamy, że sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od osób starszych. Jest wiele metod działania sprawców. Powyżej przedstawione zostało kilka z nich.

Zdarza się również, że przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, a zmieniony głos tłumaczą przeziębieniem. Proszą oni o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, zazwyczaj w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym lub na ważną operację. Chwilę po zakończeniu tej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba podająca się za funkcjonariusza Policji. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku, przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Apelujemy o informowanie Policji o każdej próbie oszustwa. Zwracamy się z apelem także do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Udostępnij artykuł innym

Dodaj opinię

Reload Image
Wpisz kod *:

Przeczytaj także

Mistrzowie parkowania

45 zdjęć
gwe24.pl

Newsletter

NaSygnale.info © 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: GlobalVanet • Mechanika serwisu: CEE Partners