Z ostatniej chwili

Spłonęło ponad 120 hektarów zboża

Polub nas!
Rafał Korbut 18.08.2015 0 komentarzy

Do dwóch groźnych pożarów doszło niemal równocześnie w dwóch miejscowościach powiatu wejherowskiego. Spłonęło ok. 120 hektarów pól uprawnych, tylko dzięki interwencji strażaków udało uratować się kolejne ok. 100 hektarów i las. We wtorek w jednym z miejsc, gdzie poprzedniego dnia ugaszono pożar, ponownie pokazały się płomienie.

Do zdarzeń doszło w poniedziałkowe popołudnie.

Około godziny 14:30 strażacy otrzymali zgłoszenie o tym, że płonie zboże na polu w Mierzynku (gmina Gniewino). Pożar bardzo szybko rozprzestrzenił się, ostatecznie spłonęło ok. 80 ha pola, zaś akcja gaszenia ognia trwała aż do godziny 22:00. Na miejsce wezwanych zostało 15 zastępów straży pożarnej.


- Ok. godziny 14.35 zostaliśmy zadysponowani do pożaru zboża nieopodal miejscowości Mierzynko – relacjonują strażacy z jednostki OSP Nadole. - Po dotarciu na miejsce okazało się, iż pali się ściernisko oraz pole ze zbożem na obszarze kilkunastu hektarów, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Nasze działania w pierwszej fazie akcji polegały na podaniu jednego prądu wody od zachodniej strony pożaru oraz dowożeniu wody ze stanowiska wodnego przygotowanego nad pobliskim jeziorem Czarnym. Następnie zostaliśmy przekierowani przez dowódcę akcji w miejsce, gdzie pożar niebezpiecznie zbliżał się do lasu, aby nie dopuścić do zajęcia się ogniem drzew. Po opanowaniu sytuacji nasze działania polegały na dogaszaniu pożaru poprzez zlewanie wodą pogorzeliska. Łącznie spłonęło ok. 80 hektarów ścierniska i pola ze zbożem. Dzięki sprawnej akcji wielu jednostek straży pożarnej, również spoza terenu gminy Gniewino, udało się uratować kolejne kilkadziesiąt hektarów pola ze zbożem oraz pobliski las.

 

Drugi z pożarów wybuch zaledwie niespełna pół godziny po pierwszym zdarzeniu. Płonęło zboże na polu uprawnym w miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo. Na miejsce dotarło 9 zastępów straży pożarnej (około 50 strażaków) z dwóch powiatów: wejherowskiego i puckiego. Spłonęło ponad 40 hektarów zboża.

 

Ogień w obydwu przypadkach był trudny do opanowania i pożar szybko rozprzestrzeniał się z powodu panującej wysokiej temperatury, suszy i porywistego wiatru.

 

AKTUALIZACJA (18 sierpnia):

We wtorek chwilę przed południem w Mierzynku w miejscu, gdzie poprzedniego dnia paliło się zboże, ponownie wybuvhł pożar. Wezwani na miejsce strażacy ponad dwie godziny walczyli z płomieniami. Tym razem powodem pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w kombajnie.

Płomienie rozprzestrzeniły się na powierzchnię około 4 hektarów uprawy zboża i około 20 hektarów rżyska.

Udostępnij artykuł innym

Dodaj opinię

Reload Image
Wpisz kod *:

Przeczytaj także

Mistrzowie parkowania

45 zdjęć
metropolia.info

Newsletter

NaSygnale.info © 2014, Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: GlobalVanet • Mechanika serwisu: CEE Partners